Gå direkt till innehållet

Ledningsförnyelse Gullvivevägen i Hörby

En gul grävmaskin gräver i marken och lägger massorna i en hög

Mittskåne Vatten har fått i uppdrag att anlägga en ny överföringsledning för vatten från Gullvivevägen i västlig riktning mot det kommande exploateringsområdet. Denna ledning kommer att fungera som en förstärkningsledning för att säkerställa kapacitet och effektivitet när exploateringsområdet är fullt utbyggt.

Vad ska hända?

Mittskåne Vatten kommer att utföra ledningsnätsarbete i samband med installationen av den nya vattenledningen. Under inkopplingstillfället kommer delar av Gullvivevägen i Hörby att vara belamrade med entreprenörens maskiner och personal. Arbetet kommer även att beröra den sydvästra delen av området.

Trafiken kommer att kunna fortlöpa förbi arbetsplatsen som vanligt, dock kan det förekomma mindre störningar förbi mot Rödklövervägen och Vitklövervägen.

Den nya vattenledningen som förläggs är en PE-ledning(plast) med en dimension på 110 mm och en uppskattad livslängd på cirka 60 år. Ledningen kommer att placeras på ett djup av cirka 1,3–1,5 meter under färdig mark.

Vattenavstängning

Under inkopplingstillfället kommer vattnet att stängas av i den västra delen av området en kortare period. När arbetet närmar sig inkoppling kommer ett SMS att skickas ut till de boende med närmare information om avbrottet.

Tidplan

De planerade åtgärderna är schemalagda att påbörjas under vecka 13 och beräknas fortlöpa till vecka 16, förutsatt att allt går enligt planerat. Kontakta oss gärna om du har frågor! Vi hoppas på överseende med de störningar som arbetet kan komma att medföra.

Med vänlig hälsning Mittskåne Vatten

Tidsplan Gullvivevägen

Brev till fastighetsägare